Urządzenia > Rowerowa ładowarka USB

BlackBox (czarna skrzynka) jest urządzeniem wielofunkcyjnym. Posiada wbudowane 3 akumulatory Li-Ion o łącznej pojemności 6000mAh, gniazdo USB 1A (przetwornica), 2 gniazda DC (do zasilania oświetlenia) oraz uchwyt do zamocowania na kierownicy roweru. Za pomocą uchwytu przekazywany jest też prąd z piasty (3W) w przednim kole.

Ładowanie:
Akumulatory ładowane są podczas jazdy. Napięcie z piasty jest stabilizowane przez przetwornicę Step-Down 5V, z której zasilany jest układ ładowania MCP73831T-2ACI. Prąd ładowania (w pierwszej fazie) wynosi 500mA, w drugiej fazie utrzymywane jest napięcie 4,2V aż do całkowitego naładowania akumulatorów. Czas ładowania takiej pojemności to ponad 12 godzin! Jest to limit wydajności piasty.

Porty DC oraz USB
Z boku urządzenia wyprowadziłem dwa porty DC służące do zasilania oświetlenia w moim rowerze. Podłączam do nich przednią lampkę (z diodą Cree XP-G R5), oświetlenie manetek oraz tylną lampkę.
Port USB jest zasilany z przetwornicy Step-Up (z akumulatorów jak PowerBank) lub Step-Down (bezpośrednio z prądnicy) 5V o wydajności prądowej do 1A. Sprawność przetwornicy Step-Down wynosi 85%, a Step-Up około 70%. Przy pełnych akumulatorach spokojnie jestem w stanie naładować mojego Samsung Galaxy S4 do pełna w trakcie jednoczesnego korzystania z nawigacji.

Przełączniki hebelkowe (dolne)

  • Pierwszy przełącznik hebelkowy (od lewej) służy do zasilania gniazd DC (oświetlenie roweru). Świeci wtedy biała dioda (Light).
  • Środkowy przełącznik jest trój-pozycyjny. Położenie w dole oznacza, że USB jest zasilane bezpośrednio z prądnicy. Położenie w górze oznacza, że port USB jest zasilany z akumulatora Li-Ion poprzez przetwornicę Step-Up. Położenie środkowe wyłącza całkowicie USB.
  • Trzeci przełącznik również jest trój-pozycyjny. W górnym położeniu zasilana jest przetwornica Step-Down oraz układ ładowania akumulatora Li-Ion. W dolnym położeniu pracuje jedynie sama przetwornica, która jest wykorzystywana do zasilania jedynie portu USB (gdy środkowy przełącznik jest w dolnym położeniu). Położenie środkowe odłącza całkowicie BlackBox'a od piasty.

Diody LED

  • Diody z napisem Charge informują o procesie ładowania akumulatora Li-Ion. Czerwona dioda zapala się, gdy akumulator jest ładowany, a zielona gdy ładowanie dobiegło końca.
  • Dioda z napisem Light (biała) oznacza, że załączone jest zasilanie gniazd DC do których podłączam oświetlenie roweru.
  • Dioda z napisem USB (niebieska) oznacza, że na porcie USB znajduje się napięcie 5V pochodzące z jednej z przetwornic.

Nowe pstryczki

  • Przełącznik z lewej strony obudowy służy do zwierania pinów Data+ oraz Data- w gnieździe USB. Niektóre urządzenia wykrywają w ten sposób podłączenie zewnętrznej ładowarki sieciowej (np. mój PocketPC XDA Flame zwiększa wtedy prąd ładowania akumulatora do 1A zamiast 500mA).
  • Przycisk zwierny NO (z prawej strony BlackBoxa) załącza tranzystor opóźniający start przetwornicy Step-Down. Dzięki temu piasta nie stawia oporów podczas ruszania. Czasami też może się zdarzyć, że będę podłączał BlackBoxa do zasilacza i napięcie może być niewystarczające do załączenia (< 12V). W tym przypadku należy raz wcisnąć ten przycisk, a zostanie zwarty kolektor i emiter tranzystora, zadziała samopodtrzymanie i układ będzie pracował dopóki napięcie zasilania nie spadnie poniżej 5,5V.

Nowa wersja wraz z wtyczką samochodową
Nowa wersja
Widok na gniazda
Wnętrze - niekatualne. Obecnie znajdują się 3 akumulatory połączone równolegle.
Lampka + iPod + głośniczki USB
Na kierownicy