Urządzenia > Obrabiarka CNC

Pewnego dnia dostaliśmy z tatą zlecenie od wujka z Łaz. Chciał byśmy wykonali dla niego obrabiarkę CNC do grawerowania w granitowych płytach nagrobkowych. Wujek zakupił ramę urządzenia oraz głowicę kującą, my zaś mieliśmy wykonać całą resztę. Do skompletowania maszyny zamówiliśmy silniki krokowe, sterowniki do nich, płytę główną, koła pasowe i pas zębaty.

Zbudowaliśmy sterownik 3-osiowy z wbudowanym kontrolerem głowicy kującej. Jest on całkowicie uniwersalny i może być używany do napędzania każdej obrabiarki 3-osiowej. Posiada wejścia dla krańcówek z każdej osi, czujnika pomiaru długości narzędzia oraz przycisku STOP. Wyprowadzone zostały również dwa wyjścia przekaźnikowe na np. wrzeciono oraz pompę chłodziwa. Wbudowane gniazdo LPT umożliwia podłączenie dowolnego komputera lub sterownika.

Zasada kucia w granicie nie różni się bardzo od działania drukarki igłowej. Specjalna głowica kująca uderza igłą diamentową w powierzchnię materiału, pozostawiając małe wyżłobienia. Wyżłobienia te są bardzo trwałe, dlatego technika ta świetnie nadaje się do tworzenia napisów i obrazów na płytach nagrobkowych.

Po zamocowaniu wrzeciona, obrabiarka może służyć również jako frezarka 2,5D. Mocując np. rysik, można wykonać trasowanie w materiale przeznaczonym do późniejszej obróbki ślusarskiej.

Całość sterowana jest przez dosyć prosty sterownik USB-LPT firmy Proma-Elektronika. Do sterowania używamy programu CNConv tej firmy, jako że konwerter USB-LPT jest wyposażony w mikrokontroler. Sterownik przetwarza kolejkę linii przesłanych przez ww. program i wystawia odpowiednie sygnały na złącze LPT z częstotliwością do 100kHz.

Całkowity czas złożenia maszyny (wraz z oczekiwaniem na części) wyniósł dwa tygodnie.

Trwa uruchamianie odtwarzacza...
Kucie
Trwa uruchamianie odtwarzacza...
Kończenie obrazka
Trwa uruchamianie odtwarzacza...
Próba frezowania (w powietrzu, bez wrzeciona)
Widok od przodu
Sama ramka
Pierwszy test sterowników i silników
Głowica kująca
Napędy
Oś Z
Stara domena wykuta w szkle
Dla brata na urodziny
Sterownik 3-osiowy
Sterownik 3-osiowy
Sterownik 3-osiowy - przewody i konwerter USB-LPT firmy Proma-Elektronika
Nieudane próby
Nieudane próby